Сторінка соціального педагога

Соціальний педагог радить

Як запобігти виникненню неврозів у дитини

Рекомендації батькам

Для гармонійного розвитку дитини та її психічного здоров’я батькам насамперед потрібно розуміти найголовніше: причиною нервових розладів дітей є помилки у їх вихованні ( нестача любові, турботи, непослідовність у вихованні, сімейні конфлікти тощо), а не вікові особливості дитячої психіки. Тож батьки повинні керуватися у вихованні потребами дітей.

·        Любіть свою дитину і обов’язково балуйте її . будьте уважними і чутливими до неї, до її проблем. Старайтеся присвятити дитини хоча б годину на добу, даруйте їй один з вихідних. Проведіть цей день разом – сходіть у парк на атракціони, зоопарк, просто виїдьте на природу тощо.

·        Розвяжіть свої власні проблеми і проблеми стосунків у сім'ї.

·        Навчиться керувати своєю поведінкою, щоб уникати конфліктів у сім'ї. якщо  відчуваєте, що вже перебуває на межі зриву і конфлікт неминучий ( і все це відбувається досить часто), то зверніться до спеціаліста (психолога, психотерапевта, нейропсихолога, психіатра), який допоможе розібратися у сімейних проблемах.

·        Не повторюйте поширеної помилки батьків, які , ретельно приховуючи від дитини сімейні чвари і роблячи вигляд, що все добре вважають, що вона нічого не помітить.

·        Не переносьте міжособистісні конфлікти на взаємини з дитиною.

·        Не допускайте авторитарного стилю спілкування, самоствердження за рахунок дитини, обмеження способу її включення у життя сім'ї, гіперопіки і навпаки – гіперпротекції ( недостатньої опіки та контролю), емоційного відчуження, неприйняття дитини, нав’язування гіперсоціального типу поведінки, егоцентричного типу виховання.

·        Зміцнюйте афективний  компонент стосунків у сім'ї та надавайте емоційну допомогу дітям, оскільки емоційна незадовільниність, «поганий настрій» блокують ініціативу дитини.

·        Визнавайте недоліки у виховній взаємодії з дитиною, прагніть перебудувати свої стосунки з дитиною з урахуванням її вікових психоемоційних та неврологічних особливостей та дотримуйтеся гнучкості і й безпосередності спілкування з нею.

·        Будьте з дитиною друзями! І це – найголовніше, що потрібно запам’ятати батькам для того, щоб дитина виросла гармонійною особистістю, здоровою фізично та душевно.

Рекомендації соціального педагога вихователям

Способи полегшення дошкільнику життя у соціумі

Основних способів полегшення дошкільнику життя у соціумі не так уже і багато:

·       зміна ситуації, яка є стресором;

·       уникнення такої ситуації;

·       зміна ставлення до стресової ситуації.

Якщо не вдається змінити або уникнути певної ситуації, змінюйте ставлення до неї зростаючої особистості, переорієнтовуйте її, надавайте ситуації іншого забарвлення, допоможіть знайти у негативному позитивні аспекти – можливість вчитися на своїх помилках, виявити позитивні риси характеру, збагатити життєвий досвід, самоствердитися у гідний спосіб тощо.

Якщо не можливо змінити життєві обставини, що продукують напругу дитини, слід допомогти їй адаптуватися до них. Для цього можна скористатися такими прийомами:

·       інтенсивним м’язовим навантаженням, яке дає змогу «випустити пару»;

·       переоцінкою значущості соціально напруженої ситуації;

·       спілкуванням з близькими і приємними людьми, що надає змогу «вилити душу», «поплакатись у жилетку»;

·       «прискоренням бігу часу» - використанням властивості часу заспокоювати – «час лікує», звільняє від неприємних думок завдяки улюбленим справам;

·       мініаутотренінгами  - приговорюванням оздоровчих, підтримуючих висловлювань, які сприяють самозаспокоєнню;

·        малювання страхів та ймовірних небезпечних ситуацій як способом звільнення від цих страхів.