Батьківський лекторій

Рівень контролю

й теплоти

Характеристика

Авторитетний – спосіб дій батьків, який відрізняється твердим контролем за дітьми, і водночас вони заохочують спілкування та обговорення в сімейному колі правил поведінки, встановлених для дитини.

Високий рівень контролю. Теплі стосунки.

Визнають і заохочують автономію своїх дітей. Відкриті для спілкування та обговорення з дітьми встановлених правил поведінки; допускають зміни вимог у розумних межах; діти чудово адаптовані: впевнені в собі, у них розвинуті самоконтроль і соціальні навички, вони добре вчаться у школі й наділені високою самооцінкою.

Авторитарний – образ дій батьків, який відрізняється підкоренням власної поведінки жорсткими правилами і нав’язуванням цих правил дітям, а також виключенням дітей з процесу прийняття рішень.

Високий рівень контролю. Холодні стосунки.

Віддають накази і чекають, що  їх буде чітко виконано. Закриті для постійного спілкування з дітьми; встановлюють жорсткі вимоги і правила, не допускають їх обговорення, дозволяють дітям лише в незначній мірі бути незалежними від них; їхні діти, як правило, замкнуті, боязкі, дратівливі: дівчатка переважно залишаються пасивними і залежними протягом підліткового і юнацького віку; хлопчики можуть стати агресивними.

Ліберальний – образ дій батьків, який відрізняється майже повною відсутністю контролю за дітьми при добрих, теплих стосунках з ними.

Низький рівень контролю. Теплі стосунки.

Слабко чи зовсім не регламентується поведінка дітей; безумовна батьківська любов. Відкриті для спілкування з дітьми, однак комунікація домінуюче спрямована від дитини до батьків не встановлюють якихось обмежень; діти схильні до непокори та агресивності; при сторонніх ведуть себе неадекватно й імпульсивно, невимогливі до себе; в окремих випадках діти стають активними, рішучими, творчими людьми.

Індиферентний – образ дій батьків, який характеризується від інтересу до виконання батьківських обов’язків.

Низький рівень контролю. Холодні стосунки.

Не встановлюють для дітей жодних обмежень, байдужі до них. закриті для спілкування, через власні проблеми не залишається часу для виховання дітей, якщо байдужість батьків поєднується з ворожістю, дитина дає волю своїм руйнівним імпульсам і схильна до делінквентної поведінки.

ЗАПОВІДІ БАТЬКІВ

Почуйте серцем голос Вашої дитини Ø       Окрім їжі, дайте мені теплосердечність, безпечний спокій і вашу любов. Ø      Дозвольте втішатися моїми замислами у цьому дивному світі постійних змін. Ø                 Дозвольте у міру моїх сил сідати, соватись, вставати, ходити, бігати, лазити, скакати. Ø       Не кажіть, що я співаю, бавлюся чи експериментую «Забагато, задовго, зачасто». Ø       Дозвольте мені ставити питання і отримувати чесні відповіді, а також експериментувати, шукати й досліджувати. Ø       Не ідентифікуйте ваші почуття й думки з природними потребами мого організму. Ø       Не карайте мене, коли я й так переживаю за невдачі, сама ж бо невдача є вже карою для мене. Ø       Говоріть до мене серцем, очима, посмішкою, вашими руками: ваші слова не завжди мені зрозумілі. Ø       Нехай довкола мене живуть гарні, ніжні і лагідні люди.Ø       Нехай тут царює мир — передумова мого розвитку. Ø       У вашій хаті відпустіть мені у власність один куточок і частину вашої уваги та вашого часу. Ø       Навчіть мене розуміти й відчувати красу і тішитися — радіти з усього, хоч би навіть і з найбільшої дурнички. Ø       Підтримуйте й заохочуйте мене до праці, навіть і тоді, коли я роблю ще сотні помилок. Ø      Будьте терплячі до мого безладдя, я ж бо є тільки дитиною й учнем. Ø       Надайте і мені частину відповідальності, вивірену до моїх сили і моїх можливостей. Ø       Навчіть мене брати участь у забаві, зайнятті і праці. Ø       Зважайте на мої забави і з них робіть висновки, як даватиму собі раду з життям і його труднощами. Ø       Коли загадаєте мені зробити це або те, скажіть також «як» і «чому». Ø       Учиніть усе, щоб я відчувала свою значимість і потрібність для вас, своє місце у планах вашої родини та школи. Ø       Будьте до мене доброзичливі та лояльні, щоб я навчалася відплачувати іншим людям тим самим. Ø      Покажіть, як дотримувати обіцянки, слова. Ø       Не думайте про мене лише як про немовля, коли я хочу рости і бути великою. Ø       Нехай ніколи не боюся втратити Вашу любов. Ø       Не накидайте мені Ваших переляків і острахів. Ø      Допоможіть мені потроху перемагати біль і марні забаганки, і тішитися майбутніми радощами. Ø       Навчіть мене рівноваги, коли ви на мене гніваєтеся, але не боятися гніву, коли він справедливий і виправданий.

мси

Поради для батьків

Валеологічний порадник для батьків:

1. Будьте для своїх дiтей добрим прикладом ставлення до свого здоров’я.
2. Ведiть здоровий спосiб життя.
3. Займайтесь фiзичною культурою, виконуйте вранцi гiмнастику.
4. Загартовуйтеся разом з дитиною.
5. Бiльше бувайте на свiжому повiтрi.
6. Не палiть i не розпивайте спиртнi напої в присутностi дiтей. Пам’ятайте! Вони повторюють вашi дії в дитячому садку.
7. Дотримуйтесь режиму харчування. Зумiйте переконати сина чи доньку споживати всi запропонованi їй страви, навiть тi, якi вони не люблять, але якi для них необхiднi й кориснi.
8. Завжди дотримуйтесь правил гiгiєни i привчайте до цього дитину.
9. Бiльше усмiхайтеся. Це запорука здорової сiм’ї, здоров’я вашого власного й ваших дiтей.
10. Наповнiть свою душу i серце любов’ю до всiх i до всього.